در یونان عسل طبیعی تبریز را برای زیاد شدن سکه روی آن می ریختند

همانطور که می دانید عسل طبیعی تبریز معمولاً یک مایع صاف است که حاوی کریستال های ریز نامحسوس است.

با این حال عواملی مانند منشاء آن، دمای ذخیره سازی پایین، زمان نگهداری طولانی تر و محتوای گلوکز بالاتر همگی می توانند منجر به تبلور شوند.

کریستال های بزرگتری تشکیل می شود و بافت آن ترد می شود. این فرآیند را می توان به صورت لحظه ای با حرارت دادن ملایم معکوس کرد.

با این حال حرارت دادن و فیلتر کردن عسل (برای تصفیه) ممکن است با تیره کردن رنگ، از بین بردن آنزیم ها و از بین بردن آنتی اکسیدان های مفید برای سلامت، بر خواص آن تأثیر منفی بگذارد.

عسل هزاران سال است که در طب سنتی به دلیل خواص ضد باکتریایی، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی بالقوه آن استفاده می شود.

عسل مخصوصاً برای مصارف پزشکی تهیه شده را می توان به صورت موضعی برای پانسمان زخم استفاده کرد.

رطوبت کم، پراکسید هیدروژن و اسیدیته عسل برای باکتری ها غیرقابل پذیرش است و به عسل خاصیت ضد باکتریایی می بخشد.

عسل

تصور می شود که خواص ضد التهابی به دلیل مواد آنتی اکسیدانی باشد اگرچه مقادیر در نمونه های تکی عسل بسته به منشا ترکیب و دوز عسل متفاوت است.

برخی شواهد از مطالعات سلولی، حیوانی و انسانی در مقیاس کوچک و فردی نیز نشان می‌دهد که عسل ممکن است در درمان سرفه، ناراحتی‌های شکمی و گوارشی مفید باشد.

در نهایت عسل ممکن است حاوی اسپورهای باکتری کلستریدیوم بوتولینوم باشد که می‌تواند باعث عفونت جدی در نوزادان شود و توصیه می‌شود از دادن عسل به کودکان زیر 12 ماه خودداری شود.

علیرغم تعداد زیادی از مطالعات روی عسل اکثر این مطالعات در انسان انجام نشده است. آن مطالعاتی که اثرات مفید عسل برای سلامتی را در انسان بررسی می‌کنند مطالعاتی در مقیاس کوچک در مورد پیشگیری از بیماری‌های مختلف با انواع مختلف عسل هستند.

به طور کلی شواهدی مبنی بر اینکه عسل دارای اثرات خاص بر سلامتی در انسان است، محدود و قطعی نیست با مطالعات گسترده در انسان فاقد شواهدی برای حمایت از ادعاهای فعلی در مورد خواص ارتقاء دهنده سلامت آن است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.